Breaking News:

latest

Χρυσός ο Τεντόγλου στη Σουηδία με άλμα στα 8,32 μέτρα (vid)

Ο Έλληνας αθλητής στο μήκος σημείωσε την τέταρτη κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο, αλλά και στην Ευρώπη σε επίπεδο ανδρών. ...

Το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 23 ετών, που διεξάγεται στο Γκέφλε της Σουηδίας, κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου.

Ο Έλληνας αθλητής ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και φρόντισε να το επιβεβαιώσει στον τελικό του αγωνίσματος κατά την 2η ημέρα των αγώνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου Νέων (Κ23), με καλύτερο άλμα στα 8,32μ.

Με αυτό σημείωσε την 4η κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο, αλλά και στην Ευρώπη σε επίπεδο ανδρών.

Επίσης βελτίωσε και την δική του καλύτερη επίδοση στην κατηγορία Κ23 που ήταν 8,19μ από τις 5 Ιουλίου στη Λοζάνη.