Σάββατο, 7 Οκτωβρίου 2017

Aπίστευτο δώρο από το Βέλγιο στην Ελλάδα - Από 2-1, 3-4 και τώρα... νίκη με την Κύπρο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Έστω και αν καρδιοχτυπήσαμε, τελικά το Βέλγιο με ανατροπή στην ανατροπή κέρδισε με 4-3 τη Βοσνία στην έδρα της και έστειλε την Εθνική μας πιο
κοντά στα μπαράζ του Μουντιάλ που οδηγούν στη Ρωσία.

Όπως είπαμε το ματς δεν ήταν για Έλληνες καρδιακούς είχε φοβερές ανατροπές, βροχή από γκολ και ανύπαρκτες άμυνες.
Το θέμα όμως είναι ότι το Βέλγιο με αυτό το τελικό 3-4 δίνει μεγάλο δώρο στην Εθνική μας, η οποία θα πρέπει να κάνει το καθήκον της νικώντας την Κύπρο.

Το ματς

Σε έναν πολύ άσχημο αγωνιστικό χώρο, ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για το Βέγλιο, καθώς ο Μενιέ πάγωσε μόλις στο 4’ λεπτό το Σαράγεβο.
Οι Βέλγοι έκρυψαν υποδειγματικά τη μπάλα και ο άσος της Παρί δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 5ο του γκολ σε 6 ματς με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας.

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική καθώς χάνονταν τρομερές ευκαιρίες εκατέρωθεν.
Ο Μεντούγιανιν νικήθηκε στο 8’ από τον Κουρτουά μετά από κενό που δημιουργήθηκε στην άμυνα των Βέλγων.
Για τους φιλοξενούμενος βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ ο Καράσκο αλλά τελευταία στιγμή έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ντούμιτς.

Τα πάνω κάτω σε 10 λεπτά!

Η Βοσνία έδειχνε πιο ψυχωμένη, σαφώς το ήθελε περισσότερο και μέσα σε δέκα λεπτά κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Αρχικά ο Μεντούγιανιν μετά από πάσα του Τζέκο στο 30’ έφερε το ματς στα ίσα και έπειτα ο Βίτσκα στο 40΄μετά από τρελή γκάφα του Βερτόνγκεν έκανε το 2-1.

Το Βέλγιο δύο λεπτά αργότερα θα μπορούσε να απαντήσει αλλά ο Μπατσουαγί και ο Βερμάλεν σπατάλησαν απίθανη διπλή ευκαιρία να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα και να γράψουν το 2-2.

Σε πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο πέταγε φωτιές μπροστά αλλά η αμυντική του λειτουργία είχε πολλά προβλήματα κάτι που φάνηκε και στα 2 γκολ που δέχτηκαν με τους Βόσνιους να βρίσκουν πολλούς χώρους.