Πέμπτη, 31 Αυγούστου 2017

Αυτοκτονία! Έτσι θα πάμε Μουντιάλ; - Τραγική εικόνα από την Εθνική, έμεινε στο 0-0 στο Γ. Καραϊσκάκης με την Εσθονία

Τραγική εικόνα από την Εθνική, έμεινε στο 0-0 στο Γ. Καραϊσκάκης με την Εσθονία και… κλώτσησε τεράστια ευκαιρία, μετά την επική ανατροπή και
νίκη της Κύπρου με 3-2 κόντρα στην Βοσνία.

Μία μοναδική ευκαιρία για να ξεφύγει από την Βοσνία και να πάρει μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης στον Όμιλο για τα Προκριματικά του Μουντιάλ έχασε η Ελλάδα, η οποία πραγματοποιώντας κάκιστη εμφάνιση έμεινε στο 0-0 με την Εσθονία.

Την ίδια ώρα που το Βέλγιο νίκησε 9-0 το Γιβραλτάρ και ξέφυγε στην πρώτη θέση, η Κύπρος μας έκανε τρομερό δώρο, αφού πήρε τη νίκη κόντρα στην Βοσνία από 0-2 σε 3-2, όμως εμείς «γκελάραμε»!

Η Εθνική, που είχε και σημαντικές απουσίες, προσπάθησε για το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, έχασε κάποιες ευκαιρίες, όμως η εικόνα της στο δεύτερο 45λεπτο ήταν τραγική.

Μετά το 0-0 οφείλουμε πλέον να πάρουμε τη νίκη την Κυριακή το βράδυ, ξανά στο Γ. Καραϊσκάκης, κόντρα στο Βέλγιο.

Οι εκπλήξεις Σκίμπε και το γκολ που αξίζαμε…

Η Ελλάδα δεν είχε περιθώρια για απώλειες βαθμών κόντρα στην Εσθονία, ωστόσο ο Μίκαελ Σκίμπε παρουσίασε μία ενδεκάδα με αρκετές εκπλήξεις, αν και η αλήθεια είναι πως είχε και σημαντικές απουσίες, όπως αυτές των Μήτρογλου – Παπασταθόπουλου και Τοροσίδη.

Η Εθνική παρατάχθηκε με 4-2-3-1, κάτω από την εστία τον Καρνέζη, δεξί μπακ τον Ρέτσο (με ανάποδο πόδι), αριστερό τον Τζαβέλλα και δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Μανωλά-Κυριάκος Παπαδόπουλο. Το δίδυμο στα χαφ αποτελούνταν από τους Τζιόλη-Ζέκα, με τον Μάνταλο στο δεξί «φτερό» της επίθεσης, τον Δώνη στο άλλο (πρώτη φορά βασικός στην Ανδρών) και τον Φορτούνη πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Βέλλιο.

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και παραλίγο να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν από σέντρα του Τζαβέλλα, ο Βέλλιος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Ακσαλού έδιωξε δύσκολα.
Η Εθνική συνέχισε να έχει την κατοχή και να κυκλοφορεί την μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας τρόπο να διασπάσει την «γραμμή άμυνας» των Εσθονών.

Στο 28ο λεπτό φτάσαμε μία… ανάσα από το γκολ, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, έφερε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής, όμως η κεφαλιά του Μανωλά δεν κατέληξε στα δίχτα, καθώς ο πορτιέρε των φιλοεξνούμενων έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Παρόλα αυτά, οι διεθνείς δεν απογοητεύτηκαν, συνέχισαν να πιέζουν και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου είχαν άλλη μία καλή ευκαιρία, όταν ο Ακσάλου δεν μπόρεσε να μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Δώνη, ωστόσο ούτε ο Βέλλιος που πήρε το… ριμπάουντ, κατάφερε να σημαδέψει την εστία, με σουτ από δύσκολη γωνία.

Χειρότερα δεν γινόταν να παίξουμε!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ηλπίζαμε πως θα δούμε μία βελτιωμένη και πιο αποτελεσματική στην επίθεση Εθνική, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Η Ελλάδα «εγκλωβίστηκε» στο αμυντικό παιχνίδι της Εσθονίας και αντιμετώπισε τεράστια προβλήματα στην ανάπτυξη. Η μπάλα δεν έφτανε με κανέναν τρόπο στην επίθεση, ο Βέλλιος έμοιαζε αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα και ο χρόνος περνούσε, χωρίς να πλησιάζουμε καν στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Σκίμπε προσπάθησε να… ανακατέψει την τράπουλα και στο 65’ έριξε στο παιχνίδι τον Σταφυλίδη αντί του Παπαδόπουλου και μετατοπίζοντας τον Τζαβέλλα στο κέντρο της άμυνας. Η κίνηση αυτή δεν βοήθησε ιδιαίτερα και έτσι πέντε λεπτά αργότερα πέρασε στο παιχνίδι ο Διαμαντάκος αντί του Βέλλιου, ενώ στο 80’ ο Μπακασέτας μπήκε αντί του κάκιστου απόψε Μάνταλου.

Παρά τις τρεις αλλαγές όμως, η εικόνα της Ελλάδας δεν άλλαξε καθόλου. Παρότι στα τελευταία λεπτά πιέσαμε και κλείσαμε τους Εσθονούς στα καρέ τους, δεν βρήκαμε τρόπο να απειλήσουμε, καθώς με τις σέντρες, δεν βγήκε ούτε μία σοβαρή φάση.